Voda

Rady, tipy, triky a návody - nebojte se zeptat!
Uživatelský avatar
morlor
Major
Major
Příspěvky: 853
Registrován: 09 črc 2009 08:42
Bydliště: Praha 6
Kontaktovat uživatele:

Voda

Příspěvek od morlor »

Kolik litrů vody je v motoru. O víkendu chci jezdit a má mrznout tak potřebuji vědět jak to mám naředit.
Uživatelský avatar
Stanles
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3549
Registrován: 26 říj 2007 16:24
Bydliště: Sever Moravy
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda

Příspěvek od Stanles »

8.5 litru tam je.
ředit se to má půl na půl.
O\|||||/O
1960 - GAZ 69M
1952 - M38
1951 - M100 Trailer
1959 - ITM Jeep

Obrázek
http://www.jeep-m38.rps.cz/
j.willys
Staff Sergeant
Staff Sergeant
Příspěvky: 46
Registrován: 03 bře 2008 22:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda

Příspěvek od j.willys »

To na zimu vypouštíš vodu z motoru?
Willys MB 1944
Uživatelský avatar
Stanles
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3549
Registrován: 26 říj 2007 16:24
Bydliště: Sever Moravy
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda

Příspěvek od Stanles »

V Jeepu máme "mix" celej rok před zimou to jen změřím a případně doleju.
V Gazu mám přes léto vodu a přes zimu sním skoro nejezdím tak vodu vypouštím.
O\|||||/O
1960 - GAZ 69M
1952 - M38
1951 - M100 Trailer
1959 - ITM Jeep

Obrázek
http://www.jeep-m38.rps.cz/
Uživatelský avatar
Laki
Major
Major
Příspěvky: 975
Registrován: 26 kvě 2008 18:05
Bydliště: Chrudimsko

Re: Voda

Příspěvek od Laki »

gdyš je to zadarmo,proč to nemít surový :roll:
j.willys
Staff Sergeant
Staff Sergeant
Příspěvky: 46
Registrován: 03 bře 2008 22:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda

Příspěvek od j.willys »

My máme teda ve všech autech a po celý rok nemrznoucí kapalinu. Před zimou se jen kontroluje. Když je víc strojů, tak to ani jinak nejde, před každou zimou vypouštět a pak zas dolívat by bylo pro nás trochu náročný. Navíc se přes zimu taky jezdí...
Willys MB 1944
Uživatelský avatar
Stanles
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3549
Registrován: 26 říj 2007 16:24
Bydliště: Sever Moravy
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda

Příspěvek od Stanles »

To jo... Když je víc aut tak je to starost no..
proč tam mít ten fridex když stím jedu dvarát za zimu... to doleju vodu s fridexem co mám do zásoby v kyblu a pak to zas vypustím, je to bůhví jak starý :D Jistota je kulomet
O\|||||/O
1960 - GAZ 69M
1952 - M38
1951 - M100 Trailer
1959 - ITM Jeep

Obrázek
http://www.jeep-m38.rps.cz/
Uživatelský avatar
Pedro
Admin
Příspěvky: 833
Registrován: 15 kvě 2007 09:43

Re: Voda

Příspěvek od Pedro »

"To neděláš dobře, Jaromíre, s tou sirkou, že jí strkáš zpátky do krabičky..."

Vždyť nemrzka stojí naprosto zanedbatelné peníze a - kromě ochrany před zamrzutím a roztrhnutím bloku nebo jiného dílu - je její velmi podstatná funkce inhibice koroze. Když je chlazení plné vody, tak to sice koroduje, ale není to tak hrozné, ovšem nejhorší, co se dá udělat, je tu vodu na zimu vypouštět. Tím pádem to není ani zalité tou vodou, ale je tam vyloženě jen vlhko, tj.pro korozi naprosto ideální prostředí. :(
A když se ještě vrátím k té finanční stránce věci - abys do motoru necpal vodní kámen a omezil korozi motoru s vodou na co nejmenší míru, tak je asi jasné, že se tam musí dávat aspoň destilka. No a když si spočítáš, co Tě vyjde ta destilka, tak to už pak vůbec není co řešit a používat nemrzku všude a pořád je jasná volba.

Dost mě překvapuje, že je vůbec někdo, kdo to nedělá... :shock:
Uživatelský avatar
Stanles
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3549
Registrován: 26 říj 2007 16:24
Bydliště: Sever Moravy
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda

Příspěvek od Stanles »

Pedro - hele kolik litrů se tam vleze? Mě se něco plete kolem 6ti, ale nejsu si jistej. Hned po neděli musím zajet koupit do Jeepa a do osobáku tak vemu i do Gazika.
O\|||||/O
1960 - GAZ 69M
1952 - M38
1951 - M100 Trailer
1959 - ITM Jeep

Obrázek
http://www.jeep-m38.rps.cz/
Uživatelský avatar
Pedro
Admin
Příspěvky: 833
Registrován: 15 kvě 2007 09:43

Re: Voda

Příspěvek od Pedro »

Nevím přesně, ale něco přes těch šest by to mohlo být.
Uživatelský avatar
Milan
Major
Major
Příspěvky: 623
Registrován: 19 zář 2007 20:38

Re: Voda

Příspěvek od Milan »

Takže vůbec neředit?
Uživatelský avatar
Stanles
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3549
Registrován: 26 říj 2007 16:24
Bydliště: Sever Moravy
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda

Příspěvek od Stanles »

Rači bych to naředil... Jak jsem už psal půl na půl.
Fridex je svinstvo.
O\|||||/O
1960 - GAZ 69M
1952 - M38
1951 - M100 Trailer
1959 - ITM Jeep

Obrázek
http://www.jeep-m38.rps.cz/
Jack Bery
Major
Major
Příspěvky: 687
Registrován: 25 zář 2008 17:40
Bydliště: Lomnice nad Lužnicí

Re: Voda

Příspěvek od Jack Bery »

Já bych to naředil podle doporučení výrobce nemrzky v závislosti na minimální teplotě - údaje jsou na piksle.
Uživatelský avatar
Pedro
Admin
Příspěvky: 833
Registrován: 15 kvě 2007 09:43

Re: Voda

Příspěvek od Pedro »

Známý z USA mi poslal balík různých zajímavých vojenských serepetiček a hejblí, co mu tam kde zrovna přebývalo při jeho vojenské kariéře, a jedna z těch věcí shodou okolností souvisí s tímhle tématem. Je to zkoušečka(je sice podezřele červeno oranžová, ale má na sobě své NSN a, jak jsem dohledal, píše se o ní v mnoha TM, tak to zřejmě bude origo vojenský kousek), kterou používají pro zjišťování vlastností kapalin v chlazení a zároveň i elektrolytu v autobateriích. Viděl jsem párkrát, že něco podobného měli někde v servisech nebo autobazarech, ale nikdy jsem s tím nedělal, tak mě to včera nadchlo. Nicméně, ač jsem se snažil :-) , nechápu naprosto, jak to funguje. :oops: Víte to někdo?

Pro ilustraci neználkům, jako jsem já:
Když se člověk nasucho podívá do toho okuláru, nic nevidí a je tam tma. Pokud se na to černé sklíčko posvítí opravdu hodně silným zdrojem světla, tak se tam na jakoby mléčném skle objeví dvě stupnice. Jedna je pro elektrolyt a popisky na ní jednak udávají stav nabití baterie a jednak informují o potřebě naředit nebo vyměnit elektrolyt. Druhá je pro antifreeze, kde jsou uvedeny °F, při kterých zamrzne.
Pokud se na to plexi dá kapka zkoumané kapaliny a přiklopí se to na to černé sklíčko, není už potřeba žádný silný zdroj světla, ale stačí se prostě na světle podívat do okuláru a je to, jako by někdo vytáhl oponu do výšky, která na stupnici ukazuje stav té kapaliny.
Elektrolyt jsem nezkoušel, ale zkusil jsem čistou vodu(ukázalo se přesných 32°F tj. 0°C) a pak jsem zkusil dva nějaké zbytky nemrznoucích kapalin. Jedna měla na obalu udáno, že je do -15°C, kdy se ukázaly zhruba -4°F(tj.cca -20°C), a druhá byla do -30°C a tam byl průhled otevřený celý(takovou zimu asi mají jen v Rusku a tam se Američani vydat neplánují :-D ).
Nicméně, jak to technicky může fungovat, prostě fakt nechápu... :shock:

PS: S tím včerejším balíkem o váze slušných 37lbs je spojená taky jedna naprosto neuvěřitelná věc. V Texasu ho odevzdal na přepážce 15.12. ve 14:04 PST tj. 23:04 našeho času a včera 17.12. v 9:21 našeho času u mě byl kurýr z Fedexu a předal mi ho. Půl zeměkoule za o fous víc než 34 hodin... Asi nějaký vánoční "miracle" :lol:
Přílohy
DSC00055zm.jpg
DSC00055zm.jpg (59.65 KiB) Zobrazeno 5588 x
DSC00057zm.jpg
DSC00057zm.jpg (55.79 KiB) Zobrazeno 5588 x
Uživatelský avatar
M151
Admin
Příspěvky: 1777
Registrován: 11 kvě 2007 21:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda

Příspěvek od M151 »

Gratuluju k tak rychlému dodání balíku. Jinak ten přístoj který uvádíš se jmenuje refraktometr a měřící metoda se nazývá refraktometrie, neni to zas tak složitý, více zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Refraktometrie
Sám mam doma podobnej, byť zkroušeně přiznávám že civilní 8) Každopádně funguje to velmi dobře.
Přílohy
FB_EPS.jpg
FB_EPS.jpg (15.05 KiB) Zobrazeno 5584 x
In MUTT we trust!
Odpovědět