Fakta o válce ve Vietnamu aneb co jste možná nevěděli.

Kdo má Mutta tak ho to prostě "musí" zajímat!
Odpovědět
Uživatelský avatar
M151
Admin
Příspěvky: 1777
Registrován: 11 kvě 2007 21:59
Kontaktovat uživatele:

Fakta o válce ve Vietnamu aneb co jste možná nevěděli.

Příspěvek od M151 »

  • Během oficiálního trvání celé války od 5.8 1964 do 7.5 1975 prošlo aktivní službou 9087000 vojáků.

    Ve Vietnamu sloužilo 2709918 Američanů, což představovalo 9.7% jejich generace.

    240 mužům bylo uděleno vyznamenání "Medal of Honor".

    58148 mužů bylo ve Vietnamu zabito. První byl zabit James Davis, v roce 1958. Sloužil u 509th Radio Research Station. Davisova stanice v Saigonu byla pojmenována po něm.

    5283 mužů přišlo alespoň o jednu končetinu a 1081 utrpělo amputaci více končetin.

    Jeden z deseti Američanů sloužících ve Vietnamu byl zraněn.
    Průměrný věk zabitých: 23.1 let. Z nich, 61% bylo mladších než 21 let, 11465 z nich bylo mladší než 20 let, a 17539 jich bylo ženatých.

    Průměrný pěšák zažil 240 dnů v akci během roku (ve 2.světové válce to bylo 40 dní během 4 let). Tento rozdíl je zapříčiněn možností nasazení vrtulníků.

    2/3 mužů sloužících ve Vietnamu byli dobrovolníci. (2/3 mužů bojujících ve 2.světové válce v americké armádě byli odvedenci.)

    Přibližně 70% zabitých ve Vietnamu byli dobrovolníci.

    86% zahynuvších ve Vietnamu byli běloši, 12.5 % černoši, 1.5% jiné rasy.

    79% mužů ve Vietnamu měli dosažené vzdělání z High School či vyšší

    Pěti mužům kteří byli zabiti ve Vietnamu bylo 16 let. Nejstaršímu bylo 62 let.

    Ke dni 15.1 2004 je stále pohřešováno 1875 Američanů ztracených ve Vietnamu.

    97% bylo propuštěno ze služby se ctí.

    91% veteránů z Vietnamu tvrdí že jsou rádi že tam sloužili.

    74% říká že by sloužili znovu i kdyby věděli co je čeká.

    Veteráni z Vietnamu patří do skupiny s nižším počtem nezaměstnaných než Ti co ve Vietnamu nebyli.

    87% Američanů si veteránů z Vietnamu váží.
Naposledy upravil(a) M151 dne 10 srp 2007 11:22, celkem upraveno 1 x.
In MUTT we trust!
zajicmikeforce

Příspěvek od zajicmikeforce »

já bych měl jeden detail
kolik jich spáchalo sebevraždu po návratu z turnusu?

-------
myslel sem, že tam byli posíláni hlavně muži s nižším vzděláním
Uživatelský avatar
M151
Admin
Příspěvky: 1777
Registrován: 11 kvě 2007 21:59
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M151 »

Tady se podívej na tabulku vzdělávacího systému v USA:
Obrázek

Z "High School" vyleze? okolo sedmnácti let, takže bych řek že je to jako něco u nás mizernej učňák. Prostě jen základní znalosti. V USA jsem byl na škole v "Community College" což je jeden stupeň nad "High School" a učili jsme se tam třeba matiku na úrovni naší osmé třídy základky... Takže ve skutečnosti s tím "nižším vzděláním" odvedenců máš pravdu.

Ohledně sebevražd veteránů z Namu se mi podařilo najít jen toto:

Odhadovaný počet 50000 až 100000 (nebylo nikdy asi přesně spočítáno) tzn. asi 6x až 11x více než zbytek populace.
In MUTT we trust!
Uživatelský avatar
Milan
Major
Major
Příspěvky: 623
Registrován: 19 zář 2007 20:38

Re: Fakta o válce ve Vietnamu aneb co jste možná nevěděli.

Příspěvek od Milan »

Už to čtu za tu dobu existence fóra po několikáté a ta čísla jsou hodně zajímavá. Z 2,7 mil. zúčastněných vojáků padlo "jen" 58 tis.(cca 2%) a 50-100 tis. (2-4%) po návratu spáchalo sebevraždu? Říkal jsem si, že tohle mi je trochu podezřelá statistika. No koukl jsem na wikipedii a poměr zúčastnění: zabití je ještě "lepší". 8,7 mil. : 58 tis. Je tam zajímavá tabulka: http://en.wikipedia.org/wiki/Vietnam_War_casualties

Takže výsledek: ze dvou podezřelých čísel jsou teď podezřelá 3 :D , protože rozdíl mezi 2,7mil a 8,7mil je fakt dost velký. Ne že by mi to nedalo spát, v podstatě se akorát na hotelu ve Stockholmu nudím, ale čemu vlastně věřit? :wink:
Uživatelský avatar
Milan
Major
Major
Příspěvky: 623
Registrován: 19 zář 2007 20:38

Re: Fakta o válce ve Vietnamu aneb co jste možná nevěděli.

Příspěvek od Milan »

Jen tak pro zajímavost jsem si chtěl udělat jasno kolik ztrát vlastně bylo od začátku do teď v Iraku. Našel jsem stránky, kde jsou všichni padlí jmenovitě uvedeni včetně popisu kde a za jakých okolností padli (což by snad mohlo naznačovat, že čísla nejsou vycucaná z prstu). Součtem od r. 2003 do teď padlo 4100 US vojáků a 30 tis bylo zraněno. (tedy zhruba za 5 let bojů, tedy 820 ročně) viz: http://www.globalsecurity.org/military/ ... alties.htm Zajímavé je, že v Česku za rok 2007 "padlo" na silnicích 1123 lidí a to se tu neválčí. :shock:
Uživatelský avatar
Pedro
Admin
Příspěvky: 833
Registrován: 15 kvě 2007 09:43

Re: Fakta o válce ve Vietnamu aneb co jste možná nevěděli.

Příspěvek od Pedro »

Nevím, jak to třeba dělá US armáda, ale ta česká počet padlých poměrně značně zkresluje. Pokud totiž v dnešních konfliktech, kde se účastníme, není zraněný mrtvý na místě, slepí a sešroubují ho a šup s ním maximálním fofrem do Čech, aby zemřel tady a nebyla to medializovaná oběť konfliktu.
Odpovědět